Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!) 

Living up to its discount store status, Walmart is committed to providing essential goods at affordable prices. To help customers save extra dollars, Walmart offers a long line of groceries under their house brand, Great Value.

You may wonder whether there is a distinction in quality between Walmart’s generic groceries and big-branded goods. So, who makes Great Value products for Walmart? Here is my mega guide revealing the genuine manufacturers of Great Value products!

Table Of Contents show

Who Makes Great Value Products For Walmart In 2021?

ConAgra and Sara Lee are the most known manufacturers of Great Value groceries, such as peanut butter, cheese, coffee, and salsa. Walmart produces milk from its own dairy plant in Fort Wayne, Indiana. Big brands such as Danon, Ziploc, General Mills, Kellogg’s, and Kraft are also said to make Great Value groceries.

If you’d like to know the real manufacturers behind 27 essential Great Value products, read on!

1. Walmart’s Great Value Water Is Sourced From Natural Springs

Hydrate yourself with Walmart’s Great Value spring water, sourced from the Basswood Springs in Platte County, Maryland.

Sold by the gallon at $0.80, you can fill up multiple bottles from just one purchase. Purified by ozonation, the water contains a neutral pH level, therefore diminishing harmful pollutants. 

Additionally, Walmart’s Great Value purified bottled water comes from the Sacramento Municipal water supply In California. However, Canadian drinkers have said that Niagara Bottling made their Great Value water. 

2. Great Value Root Beer Made By Cott 

Drinking Walmart’s store-branded beer can save you plenty of dollars without compromising flavor. Cott supposedly manufactures great Value root beer. Customers can expect to pay just $2.28 for 12 cans at 12 fluid ounces or 74¢ for a 68 fluid ounce bottle. 

Walmart’s Great Value root beer contains nearly identical ingredients to the nation’s favorite A&W beer, meaning you’ll barely taste the difference!

However, you’ll undoubtedly notice the price; A&W’s root beer costs over $11, meaning you could save nearly $10 by drinking Great Value root beer. 

3. Ziploc Are Likely Manufacturers Of Great Value Zipper Bags 

Ziploc Are Likely Manufacturers Of Great Value Zipper Bags 

It’s rumored that worldwide brand Ziploc manufactures Great Value zipper bags for Walmart. Although the brand hasn’t confirmed association with Walmart, Great Value zipper bags are uncannily similar in quality and design to Ziploc bags.  

The price of 100 Great Value Zipper Quart Freezer Bags is $2.88, comparably cheaper than Ziploc’s equivalent product costing $8.84 for 74 freezer bags. Talk about saving big bucks! 

Walmart offers Great Value freezer, storage, sandwich, snack quart, and gallon zipper bags in quantities of 70-100 for under $7. 

4. Great Yogurt & Greek Yogurt Made By Danon

Did you know that Great Value yogurt and greek yogurt are supposedly produced by a subsidiary of the well-known brand, Danon? Enjoy equally delicious yogurts at a more generous price when you choose Great Value. 

In comparison, Great Value’s family-sized pots (32oz) of low-fat vanilla yogurt cost just $1.74, whereas Danon’s equivalent costs over a dollar extra at $2.78. Every saving count, right? 

Customers can find mixed berry, peach, key lime, blueberry, strawberry, banana, orange, and cherry flavored yogurts and greek yogurts in 32-ounce pots or 4-6 ounce cups (29¢-35¢ per oz).  

5. Great Value Ice Cream Tastes Like Breyers!

Walmart informs us that Great Value ice cream in sweet flavors such as vanilla, cookies and cream, unicorn sparkle, fudge tracks, and strawberry shortcake (, and more!) are made by Wells! Tried and tested, Wells has perfected Great Value ice cream for more than 30 years! 

If you’re a fan of Breyers’ mouth-wateringly good ice cream, then you should consider trying Walmart’s Great Value ice cream. You could save up to 30% when you purchase Great Value ice cream (48oz tub) for $2.97 instead of Breyers for $4.18 (48oz tub). 

6. Great Value Potato Chips Are Made By UTZ 

Rumour has it that big brand UTZ also manufactures Walmart’s Great Value potato chips! While you hardly notice the difference in taste, you’ll certainly see the price difference. With UTZ potato chips priced at 22¢ per oz, Great Value offers potato chips at 16¢ per oz.  

Regular customers will probably know that UTZ potato chips are typically sold in bulk. So if you’re looking for a quick snack on a budget, Great Value potato chips are a great choice. 

7. Great Value Peanut Butter Is Made By Peter Pan’s Manufacturers! 

Forget spending $4.68 on 40-ounce jars of Peter Pan original peanut butter, and invest in a 64-ounce jar of Great Value creamy peanut butter for only $4.34 (that equals 6.8¢ per oz!). Besides, ConAgra manufactures Peter Pan and Great Value goods in the same factory. 

Walmart provides a decent variety of peanut butter, including smooth, organic, crunchy, powdered, honey roasted, and grape jelly stripe options for less than $10 per jar. 

8. Procter & Gamble Manufactured Great Value Paper Towels 

8. Procter & Gamble Manufactured Great Value Paper Towels 

An article suggests that Walmart works with Procter & Gamble (the same company that produces Charmin toilet paper) to manufacture household essentials such as paper towels for their discount brand, Great Value. P&G currently operates 31 paper-making sites across the U.S. 

Customers can find everyday use Great Value paper towels in packs of 4 for $5.22 or pay slightly more for 24 heavier duty paper towels for $14.97 (that’s $1.25 each!).

9. Great Value Almond Milk Made At Walmart’s Dairy Plant 

As Walmart opens its own dairy plant producing cows’ milk, there’s a high chance they also manufacture almond milk under the Great Value Brand.

However, the precise origination of the milk purchased from your local store varies due to location. Other known dairy suppliers include Meadow Gold Dairy and Borden Dairy Company who also make their own brand. 

Now, we all know how costly almond milk can be. Luckily Walmart’s Great Value brand makes it far more accessible with half a gallon (with a chocolate twist) costing just $1.98.  

10. ConAgra Produces Great Value Salsa 

Great Value salsa is said to be made by Peter Pan, acquired by known manufacturer ConAgra.

Customers can find an impressive range of Great Value salsa options, including medium cantine, mild, thick, chunky, salsa verde, mango and pineapple, organic, roasted garlic, and more!  

Customers can make an excellent saving when they go for Great Value products; purchase 24 ounces of mild thick and chunky salsa for just $1.18 instead of $2.68 for a branded salsa. 

11. Great Value Spices Taste The Same As McCormick 

recent report raises suspicions that McCormick is the actual manufacturer of Great Value spices as the two brands taste indistinguishable from each other.

Spices and seasoning products are notoriously expensive necessities; however, thanks to Walmart’s Great Value, spices can take your meals to the next level. 

For perspective on pricing, Great Value basil leaves cost just shy of a dollar at 98¢ ($1.23 per oz) for a standard 0.80-ounce jar, whereas McCormick’s equivalent costs $2.44 ($3.94 per oz) for a lower quantity.

12. Great Value Flour Made By ConAgra

ConAgra, a known manufacturer of Great Value products, operates a U.S.-based flour milling company and, therefore, a plausible producer of Great Value flour.

Walmart’s alternative is the cheapest on the company’s grocery market. Great Value flour is produced in the U.S or Canada. 

Why pay $9.10 for 10lb of Gold Medal branded flour when you could pay $5.98 for the same quantity of Walmart’s generic Great Value flour.

Customers can expect to fund all-purpose, unbleached, self-raising, almond, and coconut Great Value flour in 5lb bags for under $5. 

13. Great Value Ketchup Tastes Like Heinz! 

ConAgra makes many Great Value products meaning it likely manufactures its popular condiments such as ketchup. Did you know that Great Value ketchup tastes just like Heinz?

We reviewed the ingredients list of both products and found an overwhelming similarity! 

However, the price you pay for one 64oz bottle of Heinz ketchup ($4.49) nearly equates to 2 64 ounce bottles of Great Value ketchup ($5.84)! 

14. Sara Lee Manufactures Great Value K-Cups 

14. Sara Lee Manufactures Great Value K-Cups 

If you’re looking for an affordable, delicious way to kickstart your morning routine, you should consider Great Value k-cups from Walmart. According to an online report, Walmart’s Great Value coffee, by Master Chef, is manufactured by Sara Lee.

At Walmart, you can purchase various Great Value k-cups containing coffee styles such as donut shop, Columbian, breakfast blend, blonde roast, caramel, french vanilla, and much more! Expect to spend $14.92 (31¢ per cup) for Great Value packs 48, which is considerably cheaper than Starbucks 44 k-cups costing $28.98 (66¢ per cup). Now that’s a saving! 

15. Great Value Laundry Detergent Made Eco-Friendly By Agaia! 

In 2013, Walmart formed a partnership with Agaia to create environmentally safe laundry detergent under the Great Value brand.

Customers can still purchase the eco-safe liquid detergent with a clear or lavender fragrance for $7.98, containing 100 fluid ounces (that’s a total of 64 washes!).  

Budgeters can say goodbye to Tide’s equivalent product at $11.97 for 92fl oz. For comparison, Great Value costs just 8¢ per fl oz and Tide’s 18 per fl oz. 

16. Great Value Light Bulbs Are Made By Savant Systems, Formerly GE Lighting 

Great Value light bulbs are currently predominantly manufactured at The Bucyrus Lamp Plant in the U.S, owned by Savant Systems who recently acquired the plant from GE Lighting.

However, a Savant Company reports that Walmart is seeking to transfer much of their Great Value light bulb production to China. 

Instead of splashing the cash on big branded light bulbs, invest in Great Value’s alternatives. Customers can expect to spend up to $10.88 for 12 light bulbs (equivalent to 90¢ per light bulb). After all, light bulbs all do the same job! 

17. Great Value Cheese Is Produced By ConAgra 

Several sources indicate that ConAgra manufactures Great Value cheese from factories located in numerous states. Walmart offers various Great Value shredded cheeses, cheese blocks, cheese squares, and cheese sprays. 

Forget annoyingly overpriced cheeses when you purchase Great Value medium cheddar cheese in 16-ounce quantities for just $3.36. You, like many other customers, are guaranteed to love the taste (and the price). The cheese is gluten-free and an excellent source of protein and calcium! 

18. Sara Lee Makes Walmart’s Great Value Coffee

Sara Lee makes Walmart’s cheap coffee sold under its own Great Value brand.

Customers can purchase Great Value roasted ground coffee in 48-ounce pots for $7.92 (16.5¢ per oz). Or make long-lasting savings when you double up with the 2-pack costing $14.88 (15¢ per ounce). 

Weighing up the price difference, branded ground coffee at Walmart typically sells for over $12 for lesser quantities.  

19. Great Value Coffee Creamer Is Made By Sara Lee 

Great Value Coffee Creamer Is Made By Sara Lee 

If you’re looking to take your coffee to the next stage without spending too much of your well-earned cash, then try Great Value coffee creamer.

Sara Lee, who is known to manufacture many of Walmart’s great value coffee products, likely makes Great Value coffee creamer. 

Fans of Nestle’s Coffee-Mate coffee creamer will love Walmart’s inexpensive Great Value option. Dairy and cholesterol-free, customers could save nearly $15 by choosing Great Value coffee creamer, which costs just $1.50. How can you resist 10¢ per oz? 

20. Great Value Cookies Are Just Like Girl Scout Cookies! 

If you’re looking to get your fix on girl scout cookies, head to Walmart, where you’ll find Great Value cookies flavors inspired by Girl Scout.

Instead of paying $4 per box, Great Value cookies cost $1.38. Great Value fudge-covered peanut butter cookies, caramel, coconut, and fudge cookies, and fudge mint cookies are available on Walmart’s shelves! 

Sara Lee and ConAgra manufacture many Great Value essential products meaning they likely make Great Value cookies too!  

21. General Mills And Kellogg’s Make Great Value Cereal For Walmart 

General Mills and Kellogg Company are rumored to manufacture Walmart’s affordable Great Value cereal.

Instead of spending $3 on 24-ounce boxes of Kellogg’s frosted flakes, you could save yourself a couple of dimes by purchasing Great Value frosted flakes for $2.93 containing 26.8 ounces of cereal (that equals to 11¢ per oz).  

There are plenty of other duplicate cereals under the Great Value name, including cinnamon crunch, berry crunch, crunchy honey oats, and honey nut O’s, helping budgeting families stretch their money a little further. 

22. George’s Prepared Foods Produce Great Value Bacon 

A Caryville, Tennessee-based company called George’s Prepared Foods reportedly produces pork products, including bacon, for Walmart’s Great Value line. Why spend extra when the taste of Walmart’s Great Value bacon matches big brands? 

Moreishly salty, the Great Value original hickory-smoked bacon costs just $3.47 (per lbs), nearly double the price of Oscar Mayer hardwood smoked bacon priced at $6.98. That’ll give big brands a run for their money! 

23. Great Value Bread Is Made By Sara Lee 

Great Value Bread Is Made By Sara Lee 

Bread is a staple grocery in anyone’s kitchen, so who manufactures it? Sara Lee Company bakes Great Value bread in the same factory as their own brand, Rainbo bread buns, Nature’s Own loaves, and more! Showing you don’t need to compromise quality when you choose Great Value. 

For comparison, a 20-ounce loaf of whole wheat bread for $1.48 equates to 7¢ per ounce, whereas Nature’s Own bread costs $10.99! It’s a no-brainer. 

24. Land O’Lakes Manufactures Great Value Butter 

Land O’Lakes and BlueBonnet are said to manufacture Great Value butter for Walmart in the same locations they produce their own butter products. When you’re at Walmart you can expect to find both brands of butter, but which is cheaper? 

The price you pay for half sticks of Land O’Lakes butter ($2.57), is half of the price you’d pay for double the amount for a dual pack of 8 sticks costing $5.88. In short, Great Value butter is sold at 32.1¢ per oz whereas Land O’Lakes butter costs 18.4¢ per oz. 

25. Great Value Beef Jerky Is Like Jack Link’s Beef Jerky! 

Great Value beef jerky is made by a private label manufacturer and distributed by Walmart U.S and Canada Corporation

. If you’re looking for a tasty snack without breaking the bank, Great Value beef jerky, sold in packs of 10, costs just $9.54 (95.5¢ per oz). That’s considerably less than Jack Link’s beef jerky selling for $11.43. 

26. Walmart Manufactures Great Value Milk At Its Dairy Plant 

To maintain the best possible price on milk products, Walmart opened its own dairy plant in Fort Wayne, Indiana producing gallon jugs of whole, 2%, 1%, skim plain, and 1% chocolate milk for its Great Value brand.

Sources suggest that Walmart also plans to acquire the milk from 25 farms within 210 miles of their new facility. 

For this reason, Great Value milk is noticeably cheaper than outsourced brands. For example, Great Value whole milk costs 3¢ per fluid ounce (equating to $3.57 for 1 gallon), while Parmalat milk costs 7¢ per fluid ounce. 

27. Great Value Mayonnaise Made By Kraft 

If you’re a fan of mayonnaise, you’ll be glad to hear the rumors suggesting that worldwide brand Kraft is the manufacturer of Great Value Mayonnaise! Other than the packaging, the products merely differ in price. 

You can expect to pay just $3.88 for a 42 fluid ounce jar (8¢ per fl oz) of Great Value mayonnaise or nearly a dollar extra for Kraft’s equivalent.  

Where Are Great Value Products Made? 

Walmart rarely labels the exact manufacturer’s location on the labels of Great Value products. However, Walmart assures customers that they source their products from U.S based suppliers. Great Value product makers are located across America and Canada. 

Is Great Value A Good Brand? 

Yes, many Great Value value products are made by the same manufacturers that produce big brands. Additionally, Great Value groceries are often made from the same ingredients used in branded goods, meaning you’ll barely notice a difference in taste. Affordable prices set Great Value goods apart from other brands. 

To learn more, you can see our other posts on why Walmart is so cheap and where Walmart sources its beef and chicken from.

Conclusion

Sara Lee and ConAgra are the most known manufacturers of Great Value groceries, such as cheese, peanut butter, coffee, and salsa. Walmart produces milk at its dairy plant in Fort Wayne. Meanwhile, Great Value laundry detergent and cleaning essentials are made by Agaia. Other manufacturers include Danon, McCormick, Wells, General Mills, and Ziploc. 

marques thomas query sprout

About the author

Marques Thomas graduated with an MBA in 2011. Since then, Marques has worked in the retail and consumer service industry as a manager, advisor, and marketer. Marques is also the head writer and founder of QuerySprout.com.

Leave a Comment